Wdzydzki Park Krajobrazowy

Wdzydzki Park Krajobrazowy, zlokalizowany w sercu Kaszub, oferuje niezrównane połączenie dzikiej przyrody, głębokiej historii oraz kultury. Utworzony w 1983 roku, park rozciąga się na przestrzeni 178,32 km², oferując swoim gościom możliwość bliskiego kontaktu z naturą w jej najczystszej formie. Znany jako „Kaszubskie Morze”, kompleks jezior Wdzydzkich stanowi serce parku, otoczone gęstymi lasami, które są domem dla bogatej flory i fauny​ (Pomorskie.travel)​​ (Pomorskie.travel)​​ (Wikipedia, wolna encyklopedia)​.

Atrakcją, która wyróżnia Wdzydzki Park Krajobrazowy, jest Kaszubski Park Etnograficzny w Wdzydzach Kiszewskich – najstarszy skansen w Polsce. Założony w 1906 roku przez małżeństwo Gulgowskich, stanowi żywe muzeum kaszubskiej kultury i tradycji. Na obszarze około 22 ha zgromadzono ponad 30 budowli reprezentujących architekturę Kaszub, Borów Tucholskich oraz Kociewia, w tym wiatraki, zagrody, dworki i kościoły​ (Podróże po Europie)​.

Park oferuje również szereg ścieżek edukacyjnych i turystycznych, zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów, o łącznej długości 185,5 km, a także szlak kajakowy. Wśród nich znajdują się trasy prowadzące przez malownicze krajobrazy, obfitujące w punkty widokowe, z których roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na Krzyż Jezior Wdzydzkich oraz inne naturalne i kulturowe skarby regionu​ (Pomorskie.travel)​.

Wybierz swoje miejsce wypoczynku!